piątek, 15 listopada 2019

Recenzja Biała róża, czarny lasTytuł: Biała róża, czarny las
Autor: Eoin Dempsey
Wydawnictwo: NieZwykłe
Ocena:9/10Główną bohaterką książki jest Hanka Gerber, nieszczęśliwa bez chęci do życia.Nie ma nikogo bliskiego ,gestapo zabiło jej ukochanego Należała do organizacji Biała Róża i zapłaciła za to wysoką cenę.Została skazana, trafiła do więzienia. Jednak po odsiedzeniu wyroku wyszła na wolność.

Biała Róża organizacja, która stawiała sobie za cel obalenie systemu nazistowskiego pokojowymi metodami. Aktywiści zajmowali się głównie rozdawaniem antyhitlerowskich ulotek i wieszaniem plakatów, nawołujących do oporu przeciwko hitlerowskiemu reżimowiKtóregoś dnia twierdzi,że nie ma po co żyć i postanawia odejść na zawsze. Cały świat jej się zawalił.Ciężko jest żyć w samotności.Idąc lasem znajduje leżącego na śniegu mężczyznę w mundurze Luftwaffe.Początkowo kobieta zastanawia się co robić,czy go ratować,czy wydać.

Okazuje się ,że mężczyzna ma połamane nogi i nie wiadomo czy będzie chodził.Kobieta jest pielęgniarką, więc wie co robić.Chowa dumę do kieszeni i postanawia jednak zabrać mężczyznę do domu swojego ojca w górach.

Tam opiekuje się nim, bardzo ryzykując.Z czasem między nimi nawiązuje się przyjaźń Przeglądając dokumenty okazuje się ,że mężczyzna nie jest tym za kogo się podaje.
Więc kim??

Również znajduje zdjęcie kobiety z dwiema dziewczynkami.Domyśla się,iż to są jego córeczki i żona,ale czy na pewno?? Jednak  muszą sobie zaufać,żeby to wszystko przetrwać.

Dzięki temu będą mogli sobie pomóc nawzajem.Wie też, że grozi jej skazanie na śmierć, jeżeli ktoś na nią doniesie gestapo.A wiadomo jak było w tamtych czasach.

 Sąsiedzi, przyjaciele potrafili sprzedać bliskich,chociaż wiedzieli, że grozi im śmierć, a w najlepszym wypadku obóz.Jakie to smutne L

Czy z czasem połączy ich coś więcej niż przyjaźń?Pojawi się również w ich życiu Pan Berkel.
Kim  naprawde był??.


Jest to piękna historia o prawdziwej przyjaźni w czasach wojennych.O taką przyjaźń jak między Franką a kapitanem ciężko.Jestem pod jej ogromnym wrażeniem.
Jest to moja pierwsza książka tego autora.Przeczytałam jednym tchem z dużym zainteresowaniem.Okładka mroczna, przyciągająca oko.Autor sprawił, że  do końca książka trzymała mnie  w napięciu.

Cały czas się denerwowałam, a to w książkach lubię

Bardzo emocjonalna jak dla mnie.Książka dla każdego kto lubi literaturę wojenna .Musicie sami przczytać i sami sie przekonajce że warto ta książę poznać

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz